Osmanlı döneminde Belgrad da inşaa edilen 250 camiden günümüze kadar ulaşmayı başaran tek cami Bayraklı Cami’dir. 2004 yılında yakılarak saldırıya uğrayıp sonrasında tekrar tamir edildi. Bayraklı denilmesinin nedeni Osmanlı döneminde ezan vakitlerinde her yerden görülebilmesi için minarelere bayraklar asılırmış. 29 Ağustos 1521 tarihinde kent Osmanlı Padişahı I. Süleyman önderliğindeki Osmanlı kuvvetleri tarafından fethedildi. Neredeyse bütün Ortodoks Hristiyan nüfus İstanbul’a, bugün Belgrad ormanları olarak bilinen bölgeye gönderildi. Belgrad bu dönemde Osmanlı Avrupası’nda İstanbul ile birlikte 100.000 nüfusu aşan 2 şehirden biriydi. Belgrad gezi noktalarımızdan Nikola Tesla Müzesi’nde Sırp asıllı mucit Tesla’nın arşivi ve birçok kişisel eşyası bulunur. Nikola Tesla 1943 yılında öldükten sonra bedeni yakılmış külleri bu müzede hala muhafaza edilmektedir.

KarlofçaTarihi Karlofça Antlaşması’nın imzalandığı kasabadır. Geçmişi M.Ö. 7000 yılına kadar dayanan kasaba tarihte her zaman önemli bir yer edinmiştir. İlk Sırp ortaokulu ve yüksekokulu burada kurulmuş, 1922’ye kadar da Sırp Ortodoks Kilisesi’nin merkezi olmuştur.

Bir Cevap bırakın

Text Widget

Nulla vitae elit libero, a pharetra augue. Nulla vitae elit libero, a pharetra augue. Nulla vitae elit libero, a pharetra augue. Donec sed odio dui. Etiam porta sem malesuada.

Son Yorumlar

    Proceed Booking