Tatile Giderken Neden Bir Tur Operatörü Tercih Etmeliyim?

Tur Operatörleri kitlelere yönelik üretim yaptıkları için hem toplu hem de uzun süreli satın alma gerçekleştirirler.Böylelikle ortaya çıkan tur paketleri bireysel alıma göre %20 – 30 daha ucuza mal olabilir. Diğer yandan otobüs,rehber gibi hizmetler ancak bir grup meydana geldiğinde verilebilir, aksi takdirde bu tarz hizmetler için tur ücretinden çok daha fazla bir meblağ ödemek gerekebilir. Tur Operatörleri fiyatın yanı sıra hizmetlerin kalitesi ve denetimi işlevini de yürüterek uçak şirketi, otel, restoran, otobüs şirketi ve benzeri kuruluşlar nezdinde bireylerin haklarını savunurlar ve ödedikleri ücretin karşılığını almaları için şirket olarak gerekli başvurularda bulunur, takibini yaparlar. Tur Operatörlerinin yetkili satış acenteleri ise bireylere karşı seyahat danışmanlığı hizmetini verirler. Yüzlerce seçenekten oluşan bir ürün yelpazesinde seçim yapmak ve beklentilere uygun ürünü tespit etmek zordur. Bu seçimde satış acenteleri kritik bir rol üstlenirler.

Seyahat Acentasını Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyim ?

           Hizmet alınacak seyahat acentası öncelikle A, B veya C Grubu Seyahat Acentalığı İşletme Lisansına sahip olmalıdır. Her acentanın bir lisans numarası vardır ve Türkiye Seyahat Acentaları Birliği’ne (TÜRSAB) üye olmak zorundadır. Öncelikle bu belgenin mevcut olup olmadığı kontrol edilmeli daha sonra ise acentede çalışan görevlilerin sattıkları turlar konusunda ne kadar bilgili oldukları ölçülmelidir. Seyahat acentesinin ana işlevi seyahat danışmanlığı ise o halde satışa sunduğu ürünleri çok iyi tanımak ve yol gösterebilecek tecrübeye sahip olmak durumundadır. Acente sadece tur paketini satarken değil aynı zamanda seyahat dönüşü de tüketicinin yanında olduğunu hissettirecek derecede yardım sever, güler yüzlü ve müşteri odaklı çalışmalıdır. Büyük gazete ilanı  Büyük acente anlamına mı gelir? EVET-HAYIR. Öncelikle dikkat edilmesi gereken husus seçtiğiniz acentenin bu turları 12 ay-365 gün yapabiliyor olması. Yani “bayram-seyran” harici de bu turları gerçekleştiren acente olması önemlidir. Gazete ilanlarının boyutlarına gelince; Nihayetinde bu “gazete ilanlarının parası da tüketiciden çıkmaktadır” Elbette bazı şirketlerin büyüklüğü tartışılmazdır. Bizim gibi orta ölçekli firmalar ya servis olarak daha iyi olmak veya daha düşük fiyat avantajını tüketiciye vermek durumundadır.

Farklı Tur Operatörlerinin Ürünlerini Karşılaştırırken Nelere Dikkat Etmeliyim?

            Öncelikle tabiiki fiyatlarına, ödeme koşullarının ilanda belirtilen tüm paket porgramlar ve turlar için geçerli olup olmadığına, fiyatların hangi hizmetleri içerdiğine, ulaşım imkanlarına, her bölgeye ulaşım olup olmadığına, hizmet kalitesine ve marka güvencesine dikkat edilmelidir. Bir yıl boyunca kurulan tatil hayallerinin yıkılması ve ödenen onca meblağın boşa gitmemesi için ürün yelpazesi, satış ağı, hizmet kalitesi ve finansman gücü ile kendisini kanıtlamış, piyasada tanınan bir tur operatörü tercih edilmeli, birkaç dolar uğruna gereksiz risklere girilmemelidir.

Tatil Köylerinde Uygulanan Konaklama Şekilleri Nelerdir ?

Oda kahvaltı : fiyata sadece konaklama ve sabah kahvaltısı dahildir. 

Yarım pansiyon : sabah kahvaltısı ve akşam yemeği dahil konaklama hizmetleri sunulur.

Tam pansiyon : sabah, öğle ve akşam yemeğini içeren konaklama şeklidir.

Herşey dahil : sabah, öğle ve akşam yemeklerine ilave olarak geç kahvaltı, gün boyu alınan yerli olmak kaydı ile alkollü alkolsüz tüm içecekler, beş çayı ve kuru pasta ikramı gece çorbası gibi hizmetleri de içerir. Ultra herşey dahil : her şey dahil servise ek olarak gün boyu alınan tüm yabancı içecekler,tesise göre motorlu su sporları da dahildir. Ayrıca ultra herşey dahil sistemde yemek esnasında tümiçecekler masaya servis edilmektedir 

                            Yurtiçinde ve yurtdışında tarihi, kültürel ve manevi değerleri bakımından sizler için önemli olan yerlere turlar düzenlemektedir. Turlar deneyimli rehberler ve acente görevlileri refakatinde yapılmaktadır. Bununla birlikte ülkemizin en güzel tatil beldelerinde ailenizle birlikte nezih, güvenli bir tatil yapmanız için size olanaklar sunmaktadır. Ülkemizin doğal güzelliklerini, kültürel ve tarihi miraslarını, şifalı kaplıca ve termal yeraltı kaynaklarımızı keşfetmenizi sizlere maceracı bir düşünce ile batıdan doğuya, kuzeyden güneye sunmaktayız.  

ÖZDEMİRLER 1968’Den BUGÜNLERE  BEKLENTİLERİNİZİN TAM KARŞILIĞI, HUZUR Ve GÜVENLE
 İDDA EDİYORUZ BİZ DAHA İYİSİNİ YAPANA KADAR BUNDAN İYİSİNİ BULAMAZSINIZ 
FARAN TURİZM TÜRSAB A GRUBU SEYAHAT ACENTASI-ÖZDEMİRLER
    Faran Turizm Özdemirler Tur Sorumlusu: Tamer ENERGİN
İPTAL & İADE ŞARTLARI :

5. İPTAL VE DİĞER HÜKÜMLER
5.1. Müşterinin şikayetçi olduğu hususları hizmetin ifası sırasında yazılı olarak yetkiliye bildirmesi iyi niyetli Müşterinin özen borcudur. Müşteri şikayetçi olduğu halde hizmeti acente yetkililerine bildirmeden sonuna kadar kullanması, şikayet konuları ile ilgili ikame hizmet ve bedel iadesi gibi tazminat haklarını ortadan kaldırır.
5.2. Müşteri dilerse konaklama hizmeti başlamadan 72 saat öncesine kadar rezervasyonunu iptal etmek üzere sigortalatabilir. İptal sigortası satın alan müşterilerin, hasar zarar ve kayıpları ile ilgili teminatın kapsamı bu hizmeti sunan sigorta firmasının poliçesiyle belirlenmiştir. Acenta bu teminatların içeriği, kapsamları veya uygulama şekilleri ile ilgili herhangi bir sorumluluk taşımamaktadır.
5.3. Müşteri bu rezervasyon sözleşmesini, mail order, sanal pos, havale veya eft ile alarak her hangi bir sebepten dolayı imzalayamamış olsa dahi taraflar arasında geçerli olacak bu sözleşme şartlarını katalog, internet sitesi veya ilanlar ile öğrenmiş olup, bu rezervasyon sözleşmesini bu sözleşmedeki yazılı şartlarda almayı taahhüt etmişlerdir.
5.4. Müşteri bu rezervasyon ile imza altına alınan ve sözleşmede adı geçen otel hakkında her türlü bilgiyi gerek Acenta’ya ait web adreslerinden ve şirket satış temsilcilerinden aldıktan ve gerekli tüm incelemesini yaptıktan sonra bu sözleşmeyi okuyarak imzaladığını taahhüt eder. Acenta, rezervasyon yapmayı vaat ettiği konaklama tesisinin vasıfları ve yıldızlaması ile, konaklama tesisinde öngörülen hizmetler ile ilgili bilgiyi, konaklama tesisinin beyanına, broşürlerine ve tesisin resmi internet sitesindeki bilgilerine dayanarak ilan etmiş olup, konaklama tesisinin, ilan ve deklarasyonlarında yer alan evsafta ve yıldızlama standartlarında hazır bulundurulmamasından dolayı, acentanın mesuliyeti yoktur. Sorumluluk münhasıran konaklama tesisinin mesuliyetidir. Konaklama tesisinin öngörülen standartları taşımaması veya konaklamanın başlayacağı tarihte bu standartta hizmet verebilecek durumda olmaması halinde, acenta müşteriyi aynı standartda veya bir üst kategoride olan bir tesisinde konaklatmak üzere, rezervasyon ve konaklatmak hakkına haizdir. Müşteri böyle bir değişikliği kabul etmez ise rezervasyonu için ödediği toplam bedeli geriye alma hakkına sahiptir.
5.5. İptal edilmeksizin otele giriş yapılmaması halinde konaklama bedeli iade edilmez. Ölüm, hastalık kaza gibi durumlarda mücbir sebebin belgelenmesi halinde kalınmayan sürelerin bedelleri iade edilir. Bu sebeplerin dışındaki herhangi bir nedenle otele geç giriş yapılması veya erken çıkış yapılması halinde kalan sürelerin bedelleri iade edilmez.
5.6. Tesise girişte kimlik ve yaş kontrolü yapılmaktadır. Yanlış veya eksik beyan halindeki bildirimlerden dolayı arada fark doğar ise otele giriş anında tahsil edilir. Bu farktan acenta sorumlu değildir.
5.7. Erken rezervasyon dönemi içerisinde madde 3.G’de yazılı olan süreç geçerli olmayıp; iptal, değişiklik ve devir halleri sadece iptal sigortası olan müşterilere uygulanmaktadır.
5.8. Kayıt anında rezervasyon bedelinin en az %35’i, kalan bakiyenin ise hizmetin başlamasından en geç 15 gün önce ödenmesi gerekmektedir. Anılan süreler içinde belirtilen ödemelerin gerçekleştirilmemesi halinde yapılan rezervasyon iptal edilerek hizmet bedelinin %35’i cayma tazminatı olarak tüketiciye fatura edilir. Alınmış olan hizmet kampanya dahilinde bir ürün ise bu madde geçerli değildir.
5.9. Erken rezervasyon dönemi ve/veya tüm dönemlere ait (sistem kaynaklı yanlışlıklar haricinde) fiyat artışlarında ilave olarak aradaki fark müşteriden talep edilmediği gibi tesis tarafından aksiyon olarak adlandırılan indirimlerde de iadesi söz konusu değildir.
5.10. Seyahat sigortası hizmeti satın alan tüketicilerin eksik veya ayıplı ifa , hasar zarar ve kayıpları ile ilgili teminatın kapsamı bu hizmeti sunan sigorta firmasının poliçesiyle belirlenmiştir. Acenta bu teminatların içeriği, kapsamları veya uygulama şekilleri ile ilgili herhangi bir sorumluluk taşımamaktadır.
5.11. İş bu protokol iki nüsna halinde tanzim ile beraberce imzalanmış olup, protokolden kaynaklanacak munazaralarda taraflar munhasiran TÜRSAB Turizm Tüketicileri Talepleri Değerlendirme Çizelgesi maddelerini kabul ederler.
5.12. Müşterinin konaklama başlangıcından sonra gelen erken çıkış talebini yazılı, şikâyete sebep, mücbir sebepler de dâhil olarak yapması ile ilgili tur sağlayıcının onayı doğrultusunda değerlendirilerek yapılır. Erken ayrılma halinde, ücret iadesinin yapılıp yapılmayacağı işbirliği yapılan sağlayıcının inisiyatifinde olduğundan acenteye bu konuda bir taleple itiraz yöneltilemez ve uygulanacak olan herhangi bir cezai işlem konaklama bedeli olarak fatura edilir.
5.13. Müşteri otelle ilgili tüm memnuniyetsizliklerini öncelikle otele bildirmek, akabinde açacağı dava ve yapacağı şikayetlerde oteli karşı taraf olarak göstermek zorundadır. Hiçbir şekilde maddi, manevi tazminat vb. taleplerini acenta üzerinden yapamaz.

Proceed Booking