Kahire Mısır’ın başkenti olması yanı sıra Afrika’nın en büyük şehirlerindendir. Mısır, Roma, ortaçağ Arap ve Osmanlı mimarisinden zengin örnekler barındırır. Kentin tescil edilmiş olan 400’den fazla tarihsel anıtı MS 130 ile 19. yüzyıl başları arasındaki dönemden kalmadır. Piramidi (Büyük Piramit)MÖ 2500’lü yıllarda yapıldığı sanılan bu kompleks, dünyanın yedi harikasından olup, yedi harikadan günümüze kadar ulaşan tek eserdir. Yapımının 20 yıl sürdüğü tahmin edilen piramit her biri 2,5 ton ağırlığında olan 3 milyon kayadan oluşmaktadır. Doğa koşullarının etkilerine binlerce yıl karşı koyabilmiş olup, gizemleri bir bir ortaya çıkarılmakla birlikte, henüz tam olarak anlaşılamamış dev bir eser olarak varlığını sürdürmektedir.

Antik Mısır, insanoğlunun binlerce yıl önce kurduğu sanat ve bilim yönünden en etkileyici medeniyetlerden bir tanesidir. Eski Mısırlılar, ilkel bir toplumun devamı olamayacak kadar engin bir tecrübeye ve bilgi birikimine sahiptiler.Putperest sapkın bir dine mensup olan Mısırlılar arasında Hz. Nuh döneminden, Hz. İbrahim döneminden gelen ilme sahip olan bilginler vardı. Bu Musevi ilim sahipleri, geçmiş peygamberler döneminden öğrendikleri bilgileri kullanıyorlardı. Bu bilgilerden bir tanesi de elektrik kullanarak aydınlatma yapılmasıydı. Mısır’da özellikle Dendera Tapınak Kompleksi’ndeki Hathor Tapınağı’nda bulunmalarıyla dikkat çeken bazı duvar resimleri, Antik Mısır’la ilgili oldukça ilginç bir bilgiyi gün yüzüne çıkarmıştır

Gize Piramitleri: 

Günümüzden yaklaşık 4500 yıl önce inşa edilen Gize Piramitleri adını, Mısır’ın başkenti Kahire’nin semti Gize’den almıştır. 20 yıldan fazla bir sürede inşa edildiği düşünülen Gize Piramitleri 3 yapının birleşmesiyle oluşuyor ve bu piramitler isimlerini firavunlardan alıyor: Keops Piramidi, Kefren Piramidi ve Mikerinos Piramidi. “Büyük Piramit” olarak adlandırılan Keops, dünyanın yedi harikasının onur üyesi olmakla beraber antik dönemden günümüze kalmış tek eserdir. Ama insanların aklındaki en önemli soru bu harika yapıtın 4500 yıl önce hangi teknoloji ile inşa edilmiş olduğu.

Bir Cevap bırakın

Text Widget

Nulla vitae elit libero, a pharetra augue. Nulla vitae elit libero, a pharetra augue. Nulla vitae elit libero, a pharetra augue. Donec sed odio dui. Etiam porta sem malesuada.

Son Yorumlar

    Proceed Booking