1438 yılında yapılmıştır. Caminin mimarı İshak Bey’dir. Dönem camilerinin çoğu bir sultan, bey, paşa veya bir makam sahibi kişinin mali desteği ile yapılırken, Alaca Cami Kalkandelenli iki kız kardeşin mali desteği ile yapılmıştır. Dünyanın en eski göllerinden birisi olan Ohrid, 4 milyon yıl önce tektonik hareketler sonrası oluşmuştur. Ohri Gölü 30 kilometre uzunluğunda ve 288 metre derinliğiyle tüm Balkan yarımadasının en derin gölüdür. Ohrid Gölü’nü bu kadar özel yapan şey ise, hem yer altı, hem de dağlardan gelen suyla beslenmesiyle kristal berraklığındaki sularının her 10 yılda bir tamamen yenilenmesi. Ülke, 1991 yılında Yugoslavya’dan bağımsızlığını ilan ederek Makedonya adını almıştı. Ancak Yunanistan Makedonya ismini kendi kültür ve medeniyet mirası olarak gördüğü ve ülkenin Yunanistan’ın kuzeyinde bulunan Makedonya ili üzerinde de hak iddia ettiği fikrini savunarak isminin değiştirilmesini talep ediyordu. Atina ve Üsküp, 2018 yılında Makedonya isminin “Kuzey Makedonya Cumhuriyeti” olarak değişmesi üzerinde anlaşmaya vardı.

Ohri, Balkanlar’daki önemli turizm merkezlerinden birisidir. Özellikle ülke vatandaşları için bölge, tatil merkezi özelliğindedir.

Ohri’de Osmanlı döneminden kalma 10 cami, 1 de tekke bulunmaktadır. Kiliselerin sayısı ise yaklaşık olarak 40’tır. Göl manzarası, bölgeye özgü evleri ve tarihî mimari eserleriyle ünlü bir turistik noktadır. Osmanlı’dan kalma Safranbolu evlerine benzer mimari yapısına sahip evler bulunmaktadır. Şehir ve Ohri Gölü, UNESCO tarafından dünya mirası listesine dâhil edilmiştir.

Bir Cevap bırakın

Text Widget

Nulla vitae elit libero, a pharetra augue. Nulla vitae elit libero, a pharetra augue. Nulla vitae elit libero, a pharetra augue. Donec sed odio dui. Etiam porta sem malesuada.

Son Yorumlar

    Proceed Booking